Kaubandusblogi

Värsked uudised WebShopperi e-poodidelt
Need on teadlaste arvates tervislikeimad jalatsid

Kas mäletad seda aega, kui jalutasid rannas pikalt. Tõenäoliselt tundsid su jalad end selle lõpuks üsna väsinud olevat. “Teie jalad on väsinud, sest iga kord, kui te liiva alla surute, liigub liiv endast eemale, nii et teie jalalihased peavad rohkem töötama kui jäikadel pindadel,” ütleb Harvardi ülikooli inimese evolutsioonibioloogia osakonna juhataja Daniel Lieberman.

Vahe napil liival või kõval tsemendil kõndimise vahel on võrreldav paljajalu või kingades kõndimise erinevusega. “Kui jalutate jalatsitega, suruvad jalad vastu maapinna jäika asendajat, mis paneb jalgade lihaseid vähem töötama, kui oleksite paljajalu,” ütleb ta.

Kuigi vähem jalgade tööd võib tunduda hea, võib see tegelikult teie jalad vigastuste suhtes haavatavaks muuta. Lieberman ja teised teadlased on leidnud tõendeid selle kohta, et inimestel, kes käivad või jooksevad valdavalt minimaalsete kingadega – kingadega, mis jäljendavad teie paljaid jalgu on enamasti tugevamad jalad kui neil, kes kannavad traditsioonilisi kingi.

Miks on tugevamad ja jäigemad jalad tervemad? “Põhjuas on selles, et nõrgemad jalad on need, mis on altid probleemidele nagu lampjalad,” ütleb Lieberman. Lampjalgade korral ei kaardu jalavõlvi moodustavad luud tegelikult – nad asuvad lamedalt maas. Uuringud on seostanud lampjalgu põlvevalu, kõhrekahjustuste ja alaseljavaludega . Tsivilisatsioonides üle kogu maailma on „inimestel, kes on tavaliselt paljajalu, lampjalgade määr palju madalam kui tavapäraselt varjatud populatsioonides,“ ütleb Lieberman.

Kõiki neid tõendeid arvesse võttes tuleb öelda, et ideaalsed jalatsid on need, millega olete sündinud – või kõige vähem minimaalsed kingad. Kuid traditsioonilised kingad võivad olla kasulikud ka teie jalgadele. “Meie” – tähendades inimesi – “hakkasime jalatseid kandma põhjusel,” ütleb Lieberman. “Nad on mugavad ja kaitsevad meie jalgu, seega on nii eeliseid kui ka probleeme.”

Konkreetse inimese jaoks kõige tervislikuma jalatsi kindlaksmääramisel tuleb tema sõnul arvestada kandja vanust, tervislikku seisundit, kõndimis- ja jooksuharjumusi ning muid tegureid. Näiteks võivad mõned inimesed, kes on harjunud jooksma tavapäraste jalatsitega ja kes lähevad kiiresti üle minimaalsetele jalatsitele, vigastuste oht suurem. “Samuti neuropaatiaga inimesed, kellel on jalgadel tundlikkuse kaotus – panete nad minimaalsesse jalanõusse ja see inimene teeb tõenäoliselt endale haiget,” ütleb ta.

Tervislike jalatsite ostmisel tuleb järgida mõningaid lihtsaid reegleid.

“Inimeste jalatsite kaks peamist probleemi on kehv sobivus ja kreeni tõus,” ütleb Austraalia La Trobe ülikooli podiatrist ja biomehaanika professor Hylton Menz. Mõned Menzi uurimused vanemate täiskasvanute kohta näitavad, et liiga lühikesed või liiga kitsad kingad võivad põhjustada jalgade deformatsioone ja suurenenud nõrkuse ja põhjustada kukkumise ohtu, aga ka kasvajaid, nagu näiteks konnasilmad ja kallused. Nii vanemate kui ka nooremate täiskasvanute tervislikumad jalatsid peaksid hästi jalas istuma ning neil peaks olema madal, võimalikult lai kand, õhuke ja painduv tald ning mingisugune pits, rihm või takjapael, et jalats püsiks kindlalt jala küljes, ütleb ta.

Nagu arvata võib, on kontsakingad problemaatilised . “Kõrgete kontsade kandmisel on kindlasti palju negatiivseid tagajärgi, eriti pikema aja jooksul,” ütleb Mickey Wiedemeijer, Hollandi Groningeni ülikooli meditsiinikeskuse inimliikumise uurija, kes on avaldanud uurimusi kõndimiskäigu ja kontsade kohta. Kõrged kontsad võivad lisaks jalavalu põhjustamisele põhjustada lordoosi, alaselja sissepoole kõverdumist, mis võib põhjustada valu, ütleb ta.

Kontsadega seotud riskid on eriti suured vanemate ja raskemate täiskasvanute seas. Kuid isegi kui olete noor ja sale, soovitab Wiedemeijer oma kingavalikud kokku segada. Kui nõuate kontsade kandmist, „hoiab jalatsite korrapärane vahetamine kõrgetelt kontsadelt madalamate kontsade kandmisele ära lihaste ülekoormuse ja võimaldab suurema liikumisulatusega liigeste koormamist erinevalt,” ütleb ta.

allikas: time.com

Leave comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *.