Kaubandusblogi

Värsked uudised WebShopperi e-poodidelt
Millist õhupuhastajat valida oma kööki?

Õhupuhastaja köögis on äärmiselt oluline, eriti gaasipliidi või pliidiplaadiga köögis. See aitavab teie tervist kahjustavat suitsu välja tõmmata, et parandada köögis õhu kvaliteeti. Siin artiklis uurime, kuidas õhusaasteained teid mõjutavad ja tutvume ka parimate praegu saadaolevate õhupuhastitega.

Siseõhu saasteained ja õhupuhastid

Gaasipliite eelistatatakse nende kiiruse tõttu, sest nende soojenemine ja jahtumine on palju kiirem kui elektriliste mähiste elementidega. Kuid neil on kahjulikke ja mürgiseid varjukülgi. 

Kaks gaasipõleti kõrvalsaadust, süsinikmonooksiid (CO) ja lämmastikdioksiid (NO2), on suurtes annustes hingamissüsteemidele kahjulikud, mis põhjustab lastel ja eakatel suuremat hingelduse, viliseva hingamise ja astmahoogude riski. 

Ilma korraliku ventilatsioonita jäävad toiduvalmistamisel tekkivad suitsud ja aurud teie kööki ringlema. Risk on suurem tänapäevastes tihedalt soojustatud kodudes. 

Brett Singeri ja tema kaaslaste poolt Lawrence Berkeley riiklikus laboris (LBNL) läbi viidud testide seeria näitas, et tüüpilisel talvenädalal võib gaasivahemikuga kodus ületada CO ja NO2 taset riiklikku välisõhu kvaliteedi piirmäärasid.

Üks lahendus on akende avamine või väljalaskeventilaatorite käitamine. Teine võimalus on osta elektri- või induktsioonpliit, mis küll vähendaks aurude emissiooni, kuid tekitaks siiski suitsu ja tarbiks palju elektrit.

Parim võimalus on paigaldada aga ventilatsiooniseade või koguni -süsteem. Need õhupuhastid töötavad sarnaselt väljalaskeventilaatoritega, kuid on spetsiaalselt loodud toiduvalmistamise jaoks ja nende alale. Need aitavad välja imeda suitsu ja rasva, ventileerides samal ajal pliidiplaadi ümbruse õhku.

Pidage meeles mõningaid asju, mis peaksid aitama teil müra välja filtreerida ja leida teile kõige sobivama õhupuhasti:

Tüübid
Õhupuhasteid on peamiselt kolme põhitüüpi: kanaliga, kanalita ja kabriolett. Neid liigitatakse ka nende kinnitusviiside järgi: kappi alla, seinale ja saarele. 

1. Torustik
Kanaliga õhupuhastid töötavad siseõhu saasteainete filtreerimise ja väljastpoolt vabastamise teel. Nad vajavad ventilatsiooni, mis ühendab kööki maja välisküljega, ja väljalaskekanalid kulgevad tavaliselt läbi lae või tagaseina. 

Kanalite paigaldamine nõuab raha, vaeva ja võib-olla ka vastavat kambrit oma ülemistes kappides. Ka sellised õhupuhastajad ise on kallimad kui kanalita õhupuhastajad. Kuid köögi õhutamine on kõige tõhusam viis kahjulike ainete eemaldamiseks õhust.

2. Kanalita 
Kanaliteta õhupuhastid on sellised, mis töötavad ilma ventilatsioonita, see tähendab, et te ei pea kanaleid üles seadma ega kapiruumi ohverdama. Nad keskenduvad õhust ringlusse võtmisele, selle asemel et köögist õhku välja tõmmata. Need on äratuntavad ka söefiltrite kasutamise järgi.

Kanalita õhupuhastid imevad suitsu ja ajavad need läbi filtrite. Seejärel lastakse õhk tuppa tagasi, nii et köögi õhukvaliteedi parandamiseks peaksite avama nii palju uksi ja aknaid kui võimalik. Kanaliteta õhupuhastid on vähem efektiivsed kui kanalitega.

3. Kabriolett 
On olemas kabriolett õhupuhastajad, mis võimaldavad nii kanalita kui ka kanaliga seadistamist. Neil on kanalite jaoks väljalaskeavad (üks läheb ülespoole ja teine ??tagaseinast läbi), kuid neid saab hõlpsasti konfigureerida söefiltrite kasutamiseks, juhuks kui teie kööki ei ventileerita.

Võimalus vahetada kanalisatsioonita kanaliteta vastu võib olla kasulik külmadel aastaaegadel, kuna kanaliga õhupuhasti käitamine asendab siseõhu välisõhuga. Kanaliteta õhupuhastid hoiavad aga soojust siseruumides.  

4. Seinakinnitus
Seinakinnitusega õhupuhastid on (reguleeritava) korstnaga kanaliga, mis muudavad need üsna suureks ja kogukaks. Need sobivad suurepäraselt saasteainete eraldamiseks ja on eelistavad eriti suurtes köökides.

Seinakinnitusega õhupuhastja paigaldamine hõlmab tavaliselt kapisektsiooni eemaldamist. Kui teie köök ei ole mõeldud seda silmas pidades, võib see kahjustada ruumi välimust ja tunnet. Kuid on ka vastavaid õhupuhastaja katteid, mis peidavad kanaleid ja aitavad seadmel teie köögis paremini sulanduda.

5. Õhupuhasti saarel
Saartele kinnitatavad õhupuhastid töötavad kõige paremini avarates köökides, kus on saarelett. Need on kanaliga puhastid, kuid nende ventilatsioonivõime pole sama tõhus kui seinakinnitustega versioonidel. Suitsul ja aurudel on suurem vabadus levida ruumis laiali, kuna toiduvalmistamisala ümber pole seinu. Lahendus on soetada lihtsalt suurem puhasti. 

Saarte kinnitused avaldavad lakke ka suurt survet, kuna nende kaalu toetamiseks pole seinu. See tähendab, et peaksite rohkem tähelepanu pöörama lae kinnitusteke ja veenduma, et paigaldus oleks õigesti tehtud.

6. Kapi all
Kapialune õhupuhasti on paigaldatud ülemiste kappide alla. Need on seinakinnitusega ja saarele paigaldatavate puhastitega võrreldes kompaktsemad, sobivad seetõttu piiratud ruumiga köökidesse. Samuti on neil sageli kanalivaba konstruktsioon, nii et nende paigaldamine on lihtne ja tavaliselt ei vaja professionaalset abi.

7. Tagasijooksuga
Downdraft väljalaskesüsteem on torustatud. See töötab tõmmates suitsu allapoole põranda alla, kus kanalid jooksevad. Selle efektiivsus aga on piiratud, kuna mehaanika läheb vastuollu kuuma õhu loomuliku dünaamikaga, mistõttu süsteem töötab rohkem kui õhuliin (või täiendav süsteem).

Need on tavaliselt süvistatud letile, otse küpsetusplaadi taha. See on üks väheseid köögisaarte ventilatsioonivõimalusi. Samuti näete neid aeg-ajalt integreerituna gaasipliidi või pliidivalikuga.

Katvus
Koduköögi õhupuhasteid on erinevates suurustes. Selle valimisel peaks teie puhasti olema vähemalt sama lai kui teie söögitegemise vahemik. Kui teil on ruumi, on alati soovitatav valida üks suurus suurem. Lisakäik on eriti oluline, kui hankite saarele paigaldatava õhupuhasti. Kuna õhu leviku piiramiseks ei ole ühtegi seina, aitab lai katvus tagada kogu suitsu.

Tugevus
Kaugtõmbekapi imemisvõimet mõõdetakse tavaliselt kuupmeetrit minutis (CFM) – õhuvoolu kiiruse mõõtmiseks. Seda võrreldakse sageli gaasipliidi kuumutusvõimsusega.

Rusikareegel kaugkubude puhul on see, et iga 100 BTU kohta peaks teil olema 1 CFM õhutusvõimsust. Nii et kui teil näiteks on toiduvalmistamisvõimsusega gaasivahemik kokku 40 000 BTU, siis soovite 400 CFM väljalasketoru.

Filtrid 
Kõikides õhupuhastites kasutatakse rasva püüdmiseks võrgusilma- või deflektorfiltreid. Võrgufiltrid on deflektorfiltritega võrreldes odavamad ja märkimisväärselt tõhusad, kuid neid on raskem puhastada ega pea nii kaua vastu. Põrandafiltreid on kergem puhastada ja neid saab üsna kaua uuesti kasutada, enne kui peate need välja vahetama.

Mõlemat tüüpi filtrid on tavaliselt valmistatud alumiiniumist ja neid reklaamitakse nõudepesumasinas pestavatena (kuid kindlam on neid käsitsi pesta). Vaheplokifiltrid on mõnikord roostevabast terasest ja neid võib leida kallimatest mudelitest.

Kaevutamata õhupuhastites kasutatakse õhu puhastamiseks enne söe tagasi laskmist söefiltreid. Neid ei saa uuesti kasutada ja need tuleks iga 6–12 kuu tagant välja vahetada, olenevalt sellest, kui regulaarselt süüa teete.

Vaata meie e-poes pakutavaid õhupuhasteid: www.tehnikakaubad.ee

Leave comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *.